По-перше. Зупини прокрастинацію! Авжеж, випрати стару футболку чи перший раз за рік помити вікна буде куди цікавіше, але працювати треба.

 

Підготуй місце роботи. Одразу зроби запас бутербродів, кави, компактно розклади речі та вмостись зручненько. Викинь гаджети! Не в смітник, але хоча б в іншу кімнату. Вони будуть тільки заважати і відволікати.
Зосередься. Підготуй ручку або олівець та лінійку або щось схоже. З їх допомогою зручніше слідкувати за текстом, і при необхідності відмічати важливі моменти.
А  тепер: ЧИТАЙ
Є кілька крутих технік, щоб читати вдвічі швидше. Але про це пізніше. Спочатку чисто студентські поради, що випробувані роками студентами та особисто мною.
1. Читай анотації та скорочені варіанти. 
Якщо мова йде про художні тексти, першоджерела, які вивчають з року в рік, то в Інтернеті 100% знайдеться кілька сайтів, де хтось все прочитав і виокремив головне. Якщо не вийшло з першого разу, переформулюй запит: інколи краще витратити 15 хвилин на пошук, ніж годину на читання.
2. Перший раз читай швидко.
Якщо варіант зі скороченнями не пройшов, то доведеться читати повністю. Перший раз читай швидко, майже не вникаючи в текст, оцінюючи картину цілком. Мозок сприймає інформацію. Після того як прочитаєш вже всі книги і будеш складати цільну відповідь, потрібна інформація сама спливе в пам’яті, і тобі потрібно буде лише перечитати потрібну сторінку.

3.  Відмічай важливе під час читання.
Цей пункт безпосередньо пов’язаний з попереднім. Так буде легше потім знайти потрібну думку, щоб гарненько перечитати. До того ж задіюється зорова пам’ять, і картинка в твоїй голові може наштовхнути на потрібну думку.
4. Читай вголос
Не обов’язково чітко і голосно. Можна просто белькотіти собі під носа. І нехай зі сторони ти будеш здаватися шаманом або шизофреніком, а сусіди по кімнаті деякий час будуть обходити тебе стороною. Проте так легше зосередитись і запам’ятати.
5. Не повторюй.
Читай і читай. Будь наче локомотив. Вперед і тільки вперед. Не зрозумів абзац? Чорт з ним. Не перечитуй. Згадаєш і повернешся в інший раз, якщо це важливо. Перечитування і постійне повернення по тексту займає багато часу. Часу, якого і так мало!
6. Читай початок і кінець. 
Це свого роду маленький лайфхак. Зазвичай всі наукові книги, мемуари і першоджерела це на 70% вода. Можливо це не пройде з книгами по технічним спеціальностям, але гуманітаріям такий трюк часто допомагає. Основна думка викладається в кращому випадку на початку і кінці абзацу або взагалі на початку і кінці розділу. Все решта – пояснення, які є такими, що розуміються самі по собі. Тому кілька десяток фраз вистачить для розуміння всієї книги. (Особисто я, так законспектувала на 10 сторінок в зошиті 200 сторінок першоджерела приблизно за годину).