Чи справді римляни дійшли до Шотландії?

#шотландія #римляни #юнеско

Хоча Адріанів вал старіший, більший, міцніший і відоміший, але саме Вал Антоніна, який визнано об’єктом світової спадщини ЮНЕСКО, є останнім рубежем Римської імперії.

Адріанів вал – стародавнє диво, що змією звивається через північну Англію. Саме він цілком справедливо першим спадає на думку, коли йдеться про кордони Римської імперії в Британії. Адріанів вал – це  неймовірне видовище. Він поетично тягнеться вздовж пагорбів, демонструючи всім величні руїни стародавніх фортифікаційних споруд.

Свого часу висота валу сягала 4 м, а його протяжність складала аж 73 милі (117 км). Навіть сьогодні ще залишились значні рештки цілих частин кам’яної стіни. Велич Андріанового валу, однак, затьмарює собою справжній рубіж римського світу в Британії, світу кмітливих завойовників, які створили одну з найбільших імперій в світі станом на кінець 2 століття нашої ери, а саме рубіж, який вони побудували приблизно 100 милями (160 км) північніше.

Можна зрозуміти, чому так складно позбутися хибного уявлення людей про те, що римляни ніколи не просунулися далі Адріанового валу – не кажучи вже про Шотландію. Адже набагато зручніше думати, що вони зупинили свій натиск на цілком реальній, умисно створеній своїми руками лінії, яка проходить через Нортумберленд та Кумбрію.  Зрештою, римляни жили вздовж Адріанового валу впродовж близько 300 років, і весь цей час захищали кордон своєї імперії та закріплювались у регіоні. Але насправді історія північно-західного кордону імперії на цьому не закінчується, оскільки саме валу Антоніна, хоч і недовго, проте за правом належав титул «найбільш дикого» краю імперії.

Я виросла в Единбурзі – практично по сусідству з цим стародавнім монументом. Тим не менш, я про нього майже нічого не знала, що насправді дуже дивно, якщо брати до уваги те, наскільки неймовірним інженерним досягненням він був. Він простягався на 37 миль (60 км) від Ферт-оф-Форт до Ферт-оф-Клайд вздовж центральної частини Шотландії. Його збудували легіонери, які перебували там майже 1900 років тому. Крім того, сьогодні він є одним із шести Об’єктів світової спадщини ЮНЕСКО в Шотландії, а також частиною серії об’єктів «Рубежі Римської імперії», хоча найімовірніше, він – найменш відомий об’єкт цієї серії.

Увага! Переклад наступної частини статті виконаний з використанням машинного перекладу.

Став вподобайку, якщо хочеш, щоб ми переклали її до кінця. 

Статті, що зберуть 100 вподобайок, будуть перекладені нами повністю.

Це могло, зокрема, бути пов’язане з тим, що, на відміну від свого брата на півдні, як такої «стіни» зараз не існує, яку можна було б побачити. Спочатку це був один безперервний насип землі і глини, який піднімався до 3 м і був викладений на північ великим оборонним ровом на 5 м глибиною. Його розташування було схоже на стіну Адріана, усіяну фортами, шлюзами і сторожовими вежами, але стіна Антоніна ніколи не вигравала від додавання каменю в тій же мірі, забезпечуючи менше залишків. Сьогодні, на відміну від твердих ділянок, знайдених на стіні Адріана, залишки складаються в основному з розчленованих курганів і складних земляних робіт.

Відсутність статусу знаменитості у валу Антоніна також можливо спричинене його коротким терміном служби. Хоча рік завершення його будівництва залишається спірним (пропозиції коливаються від 142 р. до 150 р. н.е.), загальновизнано, що цю величезну структура було покинуто через два десятиліття.

«Що достовірно», як сказала мені доктор Луїс Кемпбелл, постдокторант з археології в Університеті Глазго, «так це те, що стіна була проявом сили, масової і трудомісткої фізичної присутності».

«Стіна, швидше за все, сприймалася б як залякувальна структура і накладала загрозливий аспект на культурний ландшафт, розділяючи групи людей, що тягнуться на багато поколінь», – сказала вона, дійшовши висновку, що «скоріше за все, що місцеві жителі не особливо були раді цій стіні».

Це цілком очікувано, якщо брати до уваги, що ці місцеві жителі мешкали на землі, якою керували воїни і племена, які вважалися поза межами досягнення Риму. Незважаючи на різні вторгнення, табори і навіть деякі взаємовигідні торговельні відносини, Каледонія, римський термін для непереможених земель на півночі, залишився занозою в тілі багатьох імператорів. Вал Антоніна позначав зовнішні межі того, що Рим бачив як цивілізацію. Більше того, це була досить незвична «цивілізація». 

«Штучно збудовані кордони були досить незвичайними явищем у римському світі, оскільки армія, як правило, спиралася на природні межі, такі як річки або гори», – сказав доктор Фрейзер Хантер, головний куратор римських колекцій в Національному музеї Шотландії в Единбурзі. “Таким чином, вал Антоніна дає нам рідкісні погляди на спроби Римської імперії контролювати кордони свого світу”.

До сих пір висуваються гіпотези про те, чому він був покинутий. «Це був складний кордон імперії», – заявив Хантер, «частково через ландшафт, частково через ворожнечу, з якою вони зіткнулися на місці, але також з логістичної точки зору, а це означає, що потрібні були розширені лінії постачання».

Кемпбелл погоджується. «Поєднання проблем в інших місцях імперії, менш сприйнятливих місцевих жителів, непростої місцевості та умов навколишнього середовища, ймовірно, сприяли рішенню Рима покинути вал Антоніна і перевести гарнізон на попередню межу на валу Адріана», – сказала вона.

Історія про вал Антоніна не була повністю втрачена. Музей Хантеріан в Університеті Глазго, перший публічний музей Шотландії, проводить постійну експозицію по валу Антоніна, що відображає скарби з повсякденних предметів, таких як старовинні шкіряні черевики, ювелірні вироби та монети, до висічених каменів, що позначали відстань, які відзначали завершення розділів валу по ходу його будівництва. Кемпбелл, який тісно співпрацював з багатьма римськими експонатами, вітає його як «видатну колекцію об’єктів».

Крім того, існує 47 названих ділянок уздовж маршруту для подорожуючих для вивчення, хоча не дивно, що не всі з них були створені однаковими з огляду на відсутність стіни в твердій кам’яній формі. Я спланував свій маршрут на захід на автомобілі з Едінбурга, щоб побачити деякі обов’язкові секції валу.

Це завжди був цікавий маршрут: для початку, маршрут валу через центральний пояс Шотландії охоплює багато низинних територій, які були в центрі шотландської промислової революції. Внаслідок цього, будь-хто, хто слідує за валом Антоніна,  проїжджає через райони, які мають відбиток важкої промисловості, наприклад, колишні вугільні та сланцеві шахти і колишні сталеливарні заводи. Цікаво, що руїни проходять паралельно з деякими з основних артерій регіону, включаючи канал Форт-оф-Клайд, маршрут для прогулянок «Джон М’юр», а також головну залізничну лінію між Едінбургом і Глазго, що доводить, що ця ділянка продовжує залишатися такою ж важливою сьогодні, як це було за римлян.

Моя перша зупинка являла собою місто Фолкерк, близько 26 миль на захід від Единбургу, де було і залишається багато різних місць валу у швидкій послідовності. «Частина валу у парку Callendar моя улюблена, оскільки вона пережила міське розростання Фолкерка», – повідомив мені Хантер. Дійсно, парк, який оточує музей у Callendar House, розміщує величезну частину валу і канаву і надає мені мій перший хвилюючий погляд на вал Антоніна. У приміщенні Callendar House також розміщена невеличка виставка з історією валу Антоніна під наглядом місцевого археолога Джеффа Бейлі.

Менш ніж за три милі від Callendar House знаходиться Watling Lodge, де вздовж досить непривабливої ​​ дороги класу «В», бачимо підйом і падіння канави, що повзає по низькогірному пагорбі. Крім того, в районі також знаходиться форт Rough. Залишки цього стародавнього форту часто оцінюються як перлина валу Антоніна, до якої легко дістатися дорогою від Фолкеркського колеса (інша, більш сучасна, інженерна історія успіху).

Хоча форт Rough був другим найменшим фортом вздовж стіни, Бейлі сказав: «він містить все необхідне, щоб справити враження того, як виглядав форт». І тому зрозуміло, чому він так шанується. Чи ходите ви вздовж заболоченого дна канави чи високо по хребту валу, ви відчуваєте величезний масштаб структури. Стоячи на вологій мохоподібній ділянці валу, що дивиться на захід Шотландії, я не міг не замислитися над тим, як далеко від дому ці легіонери, мабуть, відчували себе на цьому дикому форпості, схильному до нападів поганої погоди і ворожості від зловмисних тубільців.

Через пару миль на захід, я прибув до необхідного мені місця біля Сібегс Вуд, котрий з’явився біля згину дороги, після чого мені відразу необхідно було припаркувати автомобіль. Тут все говорило про військовий підхід: широка службова дорога у формі стріли, яка йшла за валом, останки якого ще можна побачити.

Вісім миль далі, коротка прогулянка по різкому, крутому схилу розкрила, чому Бейлі стверджував, що об’єкт біля Крой Хілл був «візуально найпривабливішою частиною, де видно уламки каміння». Так само, як і чудові види на долину на захід, ці драматичні уламки каміння показують, де канаву було прокладено через скелю, що було неабияким досягненням майже два тисячоліття тому.

Все було ще вищими у сусідньому форті Бар-Хілл. «Пагорб Бар є місцем виняткової краси», сказав Кемпбелл, «оскільки це найвища точка вздовж стіни Антоніна і забезпечує дивовижні панорамні краєвиди навколо навколишнього ландшафту». Його слова відповідають дійсності, а шлях до його руїн, які включають кам’яні залишки колодязя і контур лазні, вимагають неабияких зусиль м’язів ніг.

Але головний об’єкт, знаходився у невеликому парку схованому вздовж жвавої головної дороги у хорошому районі Bearsden, лише в декількох милях на північний-захід від Глазго. За низькою стіною розташовуються більш істотні залишки римської лазні, дещо сюрреалістична думка, коли ви думаєте про те, як легіонери колись розслаблялися в парі на цьому місці, тепер охоплені житловим комплексом 1970-х років.

Звичайно, цей вибірковий підхід до дослідження валу Антоніна можна вважити тільки вступом. Це дало мені смак щоб шукати та показати як цікаво може бути шукати нові секції валу; Не дивно, що експерти та ентузіасти відстоюють цей забутий кордон як головну визначну пам’ятку.

Розповідь про вал Антоніна може бути схожою на коротку статтю, а не на повноцінне оповідання, але її потрібно розповідати на рівні з її колегами, валом Адріана. Вона залишила спадщину інтриг, археології, історії, прогулянок і діяльності – достатньо доказів того, що вона на деякий час була ключовим рубежем могутньої Римської імперії.

«Стіна є прекрасним прикладом прагнень Риму контролювати те, що зараз є Шотландією, і викликами, з якими зіткнулася імперія», – сказав Хантер. «Це був експеримент – масштабна інженерна вправа, за допомогою якої намагалися відокремити римський світ від неримського».

Оригінал статті