Щоб отримати карту поляка, необхідно мати документальне підтвердження того, що хтось з ваших батьків, дідусів або бабусь був поляком. З попередніми поколіннями важче. Скажімо, якщо ваш прадідусь – поляк, а прабабуся – українка, то цього надто мало. Для карти поляка необхідно, щоб вони обоє були польської національності.
Оформлення карти поляка. З чого почати?
Почніть з розмов. Розпитайте своїх рідних про поляків у роді. Якщо навіть ваші дідусі та бабусі не пам’ятають таких, то, ймовірно, їх і не було, хоча прізвище ваше може нагадувати польське. Та все ж перегляньте сімейні архіви, часто там можна знайти документи людей, яких у живих вже немає, але в графі “національність” є запис “поляк”. Найчастіше це свідоцтва про народження та смерть, документи про службу у війську та посвідчення репресованих. Якщо ж потрібних документів ви все ж не знайшли, потрібно розпочинати пошук в архівах.
Перед тим, як здійснити візит в архів, потрібно дізнатись, де саме проживали ваші предки, без цього ви просто не знайдете потрібної інформації, так як в архівах вона збережена за географічним принципом. Також необхідно знати, коли вони одружувались, коли у них народжувались діти, чи проходили ваші родичі службу у війську (в польському чи радянському), чи були репресованими. Це значно зменшить затрати сил і часу на пошук та зробить його результативним.
Карта поляка. Документальні джерела для пошуку інформації
– актові книги громадянського стану, де містяться записи про народження, одруження, розлучення, смерть громадян. Книги ці зберігаються в обласних державних архівах (якщо їм вже 75 років) або в РАЦСах району, де жили ваші родичі (якщо 75 років їм ще не виповнилось). Також можна шукати в Центральному державному архіві Києва або Львова.
– слідчі справи про репресованих. Якщо серед ваших предків були репресовані, потрібно знайти цю справу в обласних архівах СБУ чи МВД. В слідчих справах дуже часто вказана національність.
– господарські книги. Господарські книги велись лише у селах, тому шукати їх слід в сільських радах. Велись господарські книги з 1944 року і в них точно є графа національність. Але інформація, вписана там, не завжди правдива, після репресій щодо поляків у 1937-1938 роках, немало з них, боячись розправи, записували себе, як “українець”. Тому бажано все ж перевіряти цю інформацію в документах до 1938 року.
– документи про службу – це можуть бути карти військовослужбовців у військомматах , нагороди, ордени.
– списки виборців або платників податків, членів комітету незаможних селян, релігійних громад, документи районної управи періоду фашистської окупації. В цій категорії документів графа національність трапляється вкрай рідко, але є й такі випадки.